A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház városunk 1998-ban alapított rangos kulturális intézménye. A nyolcadik romániai magyar hivatásos színház a székelyudvarhelyi Népszínház eredményeire és az általa megalapozott helyi színházigényre építve jött létre Horváth Károly zeneszerző és a Zalaegerszegről jött Merő Béla rendező kezdeményezését felkaroló Szász Jenő akkori polgármester és a székelyudvarhelyi Önkormányzat közös munkája eredményeként. Nevét a 20. század egyik legeredetibb székelyudvarhelyi alkotójáról kapta, aki a kispolgárság életét novelláiban, karcolataiban, színműveiben, sőt karikatúráiban örökítette meg Székelyudvarhelyt.
„Nála a humor voltaképpen fegyver az embertelenség, az emberi gyöngeségek, hibák, tévedések, bűnök ellen.” (Hermann 1993.)
A Tomcsa Sándor Színház akkor még a Művelődési Ház tagozataként 1998. november 6-án tartotta színházmegnyitó előadását Móricz Zsigmond Nem élhetek muzsikaszó nélkül című vígjátékával. A megalakulást követő évadokban a repertoár a színház alapvető céljait követve formálódott: minden réteg – gyermek és felnőtt, szórakozni vágyó és igényes, élményt kereső néző – számára kielégítő produkciót kellett színre állítani. így az elmúlt tizenöt év során a színház több ezer bérletese és nézője számos produkciót láthatott: meseelőadást, zenés bohózatot, drámát, klasszikus vígjátékot, kabarét, musicalt, operettet, tragédiát, szomorú vígjátékot, komédiát... Minden évben ragaszkodunk a szilveszteri-zenésszínházi előadáshoz, amely a népszínházi, szórakoztató oldalát hivatott képviselni intézményünknek, vagy az évente bemutatásra szánt vígjátékhoz, akár saját társulatunk, akár vendégtársulat előadásában.
Hosszas vajúdás után 2004-ben, a városi önkormányzat határozata értelmében önálló jogi státuszt nyert intézményünk.
Mivel intézményünk nem rendelkezik önálló épülettel, három intézménnyel kell osztoznunk a színpadtér, a gyártási felületek és az előadás tereinek használatakor. A Művelődési Ház épületében párhuzamosan négy intézmény működik: a Művelődési Ház, a Székelyföldi Filharmónia, az Udvarhely Néptáncműhely és a Tomcsa Sándor Színház.
Színházunk támogatása érdekében, civil kezdeményezésként, egy volt népszínházas, Dávid Emil 1999-ben létrehozta a Pro Theatrum Alapítványt, melynek célja a szűkös költségvetéssel rendelkező intézmény mindenkori segítése. Tevékenysége kiterjed a színészek ösztöndíjas támogatására, kulturális rendezvények szervezésére, valamint a pályázati lehetőségek kihasználása révén kiegészítő támogatások megszerzésére, könyvkiadásra, turnészervezésre is. A székelyudvarhelyi színháznak kezdetben csak nagyon szegényes technikai eszköztára volt, az elmúlt években azonban javultak a munkakörülmények a színházban, sikeres pályázatok révén nagymértékben sikerült kibővíteni a technikai felszerelést.
Törekszünk, hogy színházunk szakmai berkekben is elismert legyen, és ha valahol felmerül a Tomcsa Sándor Színház neve, akkor az egyértelműen Székelyudvarhelyt juttassa eszébe az embereknek. A környező városokban szervezett vendégjátékok és magyarországi turnéink mellett intézményünk több éve részese a „Színház a vidéknek” című projektnek is, ennek keretében rendszeresen vendégszerepelünk a környékbeli községek színpadain. Mindez szintén intézményünk és városunk hírnevét hivatott öregbíteni, hiszen a Tomcsa Sándor Színház egyik feladata, hogy kulturális nagykövete legyen városunknak.
Úgy gondoljuk, hogy egy színház annyit ér, amennyit meg tud mutatni magából, kötelességünk, tehát színházunk érdemeit, és általa városunk nevét is öregbíteni, nemesíteni minden adódó alkalommal. Épp ezért törekszünk arra, hogy ezzel a kis társulati létszámmal, amivel jelenleg a Tomcsa Sándor Színház rendelkezik, minél több helyre – kiemelten a magyarok lakta vidékekre –, eljussunk, bemutassuk új előadásainkat. Az utóbbi években sikeres pályázataink révén több magyarországi és erdélyi turnét is szerveztünk így, az évad legsikeresebb előadásaival, ill. az egyéni műsorokkal több helyszínen is megmutatkozhattunk. Színházunk már egy nagyobb volumenű európai uniós projektben is részt vállalhatott. 2008-ban partnerként és társszervezőként vettünk részt a Bernarda Talks to the World (Bernarda szól a világhoz) elnevezésű nemzetközi projektben, melyet az Európai Unió Kultúra 2007–2013 programjának keretében pályáztunk meg egy olaszországi színházzal közösen.
Közeli terveink között szerepel további EU-s projektek megpályázása, és ezáltal egy tágabb értelemben vett színházi vérkeringésbe is bekapcsolódni. Ugyancsak terveink közt szerepel egy bábtagozat beindítása és működtetése, mely tagoltabbá tenné a fiatal korosztályok számára létrehozott előadásokat, és így megjelenhetne az „ifjúsági előadás” kategória, ezáltal lefedve a teljes nézői skálát 3 évtől felfele. Növelni szeretnénk az előadás számot, de ehhez feltétlenül szükségünk lenne egy stúdióteremre, mivel játék- és próbahely hiányában a túlzott számú előadás a próbák rovására megy, vagyis a születendő produkciók minősége csorbul.
Színházunk folyamatos fejlesztésének célja (mind technikai, mind a humán erőforrás terén), hogy nézőink olyan előadásokat láthassanak, amelyek megfelelnek a 21. század színházi törekvéseinek, esztétikai és tartalmi szempontból is
Bálint Kinga Katalin
Szentivánéji álomra hív a színház. (http://uh.ro/kultura/szinhaz/26353-szentivaneii-alomra-hiv-a-szinhaz')
Gellért Edit
2016 Román és magyar szövegizgalmak – rajtol a dráMA8 fesztivál Székelyudvarhelyen. Maszol. 2016. szept. 19.
Hermann Gusztáv
1993 Székelyudvarhely művelődéstörténete. Kriterion Könyvkiadó, Bukarest.
Lázár Emese
Eredményes volt a drámapályázat.
Szabó Janka
2016 Menekülés az életből. Játéktér. (9)
(n. n.)
2023 Székelyudvarhely: hamarosan kezdődik a dráMA 8 kortárs színházi találkozó. Maszol. 2023. szept. 13.
A Tomcsa Sándor Színház városunk kulturális életének meghatározó intézménye. Az itt megalkotott és játszott színházi előadások széles skáláján túl intézményünk több színes kulturális programban is részt vesz, ill. változatos programok szervezésével is foglalkozik.
Nagyszínpadi és stúdióelőadásaink mellett felolvasószínházi produkciókkal is várjuk az érdeklődőket, emellett időnként társulatunk tagjai egyéni műsorokkal is jelentkeznek.
A Színház Világnapja alkalmából, illetve az Iskola másként program keretében azokat a diákokat szólítjuk meg, akik egy színházi alkotás megszületésére kíváncsiak, ők betekinthetnek a színházi előadások alkotási „kulisszái mögé”. Beleláthatnak a közönség elől elfedett terekbe, ahol a díszlet, a jelmez születik, konkrétan ahol a művészi alkotómunka, a próbák zajlanak.
Társulatunk művészi munkájának színvonalát tükrözik díjaink, mint pl. a Komédium Színház Fesztiváljának (festCO 2010) díjai, az EMKE Bánffy Miklós és Kovács György-díja, a Határon Túli Magyar Színházak Kisvárda Fesztiválján elnyert díjak, a Teplánszky és Uniter debüt-díj, ill. jelölések, a sepsiszentgyörgyi ATELIER Nemzetközi Színházi Fesztivál díjai, valamint az évente megszavazott közönségdíjak.
Immár hagyománnyá vált, hogy előadásainkat évente bemutassuk a magyarországi színházak közönsége előtt. Intézményünk több éve részese a „Színház a vidéknek” című projektnek is, ennek keretében rendszeresen vendégszerepelünk a környékbeli községek színpadain.
A dráMA kortárs színházi találkozó lényege a kortárs magyar és román drámák találkoztatása, valamint a kortárs színházi nyelvnek a nagyközönség körében való népszerűsítése.
A találkozó apropóján született meg a dráMÁzat drámaíró pályázat ötlete, melyet 2011-ben hirdetett meg színházunk. A beérkezett pályamunkák közül a díjazott alkotást színpadon is láthatta az udvarhelyi közönség, a legsikerültebb munkákból pedig kötet is készült. A drámaírók ösztönzésére további pályázatot írt ki színházunk, ezúttal több kategóriára bontva.
2013-ban színházunk 15 éves fennállását ünnepelte, ez alkalomból jelentettük meg a 100 szín, 100 darab, 100 színdarab című kiadványt, mely tartalmazza a Tomcsa Sándor Színház elmúlt 15 évének munkásságát dokumentáló fotókat, szereposztásokat, cikkeket
Úgy gondoljuk, hogy Székelyudvarhelyen és környékén színházunk meghatározó szerepet játszik a kulturális élet területén. Tevékenységeink egyre bővülő skálája azt jelzi, hogy az emberek – szakmai és közéleti szempontból egyaránt – igényt tartanak színházunk programkínálatára. Következésképp kérvényezzük a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor színház felvételét a települési értéktárba, kulturális örökség kategóriában. Mivel széleskörű tevékenységünkkel meghaladjuk Székelyudvarhely és a környező községek határait, kérvényezzük a helyi Erdélyi Magyar Értéktár Bizottságtól, hogy terjesszék elő színházunk felvételét a külhoni (erdélyi) értéktárba is. Mindennapi tevékenységeink mellett a dráMA és a dráMAzat programjaink népszerűsége és földrajzi kiterjedése még inkább indokolttá és megalapozottá teszi kérésünket. Ez még jobban segítené, hogy ismertebbé és elismertebbé váljon társulatunk, munkásságunk és az értékeink, amiket képviselünk.